Kazimir infópont
Tel: +36 1 798 5748
H-P: 10:00 - 18:00
M-F: 10 am - 6 pm
Facebook


  • Főoldal
  • Rólunk
  • Holokauszt emlékév
  • Aktuális
  • Kazimír szemével
  • Térkép
  • Kazimír sétái
  • Kapcsolat

Search
RSS
Home › Az igaziAz igazi › Archive

Monthly Archives: december 2012

dec 31 2012

Az igaziAz igazi

Aktuális, Evő-ivó Budapest, Napi idézetek 0

„Mondom, Ulrik társaságos életében nem keveredhetett semmi gyanúba, mert a nyakában lévő szalvéta vidám földrengést jelzett, amikor a levesízesítő cseppekkel kínálgatták. – Inkább még egy pohárkával abból a házi szilvóriumból, amíg a levesem teljesen megérik – mondta, és az asztalkendő alatt valamely zsebébe nyúlt, ahonnan az ismeretes, mogyoró nagyságú, nyerspiros vagy szárazpiros paprikácskákat szedte elő, amelyet készen tartott penecilusával a levesbe metélt, eleinte gondos, kimért karikákban, későbben csak úgy találomra, de mindig magostól és szárastól együtt, mert így keletkezett a levesnek olyan egyéni íze darab ideig tartó kavargatás után, amely levesnek egyébként is hosszú, vékonyra sodrott tésztával kellett felszerelve lenni. Ulrik igazában egy levest szeretett, mint ahogy azokról a férfiakról mondják, akik voltaképpen egyetlen asszonyt szerettek, amely férfiak véges-végig szerelmeskedték az életüket, minden szoknyaránc után megfordultak, mindegyikért elmentek volna a „kárhozatba is”, mint a maguk nyelvén mondogatták . . . Ez a leves: a rákleves volt.” Krúdy Gyula: Delikátesz. A rákleves. Szépirodalmi Könyvkiadó, Budapest 1982. 418-419.o.

...

dec 30 2012

ElőételElőétel

Aktuális, Evő-ivó Budapest, Napi idézetek 0

„- Hát az igaz, hogy akkoriban jött környékünkre a járásbíróság, a törvényszék, a szabók rengeteg Kaiser-kabátot varrtak az új intelligenciának, és Hájfli delikateszei olcsóságuk miatt kapósak lettek. Be kellett rendezkedni arra nézve, hogy „ebéd előtt” és vacsora előtt” még a „zónapörkölt”-nél is olcsóbb, illetve intelligensebb ennivalóval szolgáljanak az úri közönségnek. Nyitott dobozban árulták a kaviárt, hogy a kisebb erszényűek is élvezhessék, mert ugyan kinek jutott volna egy dobozra való halikra? Kis zsemlécskékre kenegettünk vajacskákat, tojást, szardíniát; igaz, hogy a bodegában az úriemberek még mindig azon vitatkoztak, hogy melyik szardínia a jobbik, előkelőbb, az ízletesebb, a portugál vagy a francia; megbeszélték, hány deka és milyen minőségű halikra, mennyi vöröshagyma, vaj, angol mártás szükséges ahhoz a bizonyos szardíniás keverékhez, amellyel téli estéken az egész család jóllakhatik – de tudtommal senki se vitt már haza ilyen nagy mennyiségű keverékhez való anyagot . . . Inkább egy-két zsemlyécskét fogyasztottak a boltban, és hozzá egy flaskó sört parancsoltak. Azt mondta a főispán, hogy ez Ferenc Józsefnél is így van, takarékoskodik az öregúr. …” Krúdy Gyula: Delikátesz. Delikatesz. Szépirodalmi Könyvkiadó, Budapest 1982. 433-434.o.

...

dec 29 2012

Péntek estePéntek este

Aktuális, Evő-ivó Budapest, Napi idézetek 0

„ … minden zsidó családban a péntek estét mint a szombat bejövetelét megtisztelték:  megterítették fehérrel az asztalt, gyertyát gyújtottak. … Péntek este a kisebédlőben volt egy kisebb-nagyobb ebéd, ott volt két kalács, azért kettő, mert így emlékezünk arra, hogy szombatra két napi manna hullott. … Rendszerint pénteken este friss vacsora volt, aminek Veszprémben a téli hónapokban elengedhetetlen része volt a balatoni hal, a süllő vagy a fogas diós, édes szósszal. … Általában péntek este húslevest, paprikás pontyot ettünk, télen a levesből kifőtt húsok voltak, nálunk rendszerint gesztenyeszósszal. … Az volt a nagyon jó, amire emlékszem, hogy amíg nem jártam iskolába, addig a kalács széléből pénteken lángost csináltak…” Rábó Emonosz Elho – Beszélgetés Schweitzer Józseffel. In.: Erdő P.-Schweitzer J.-Vizi E. Sz.: Hit, erkölcs, tudomány. Éghajlat Könyvkiadó 2006. 173-174.

...

dec 28 2012

ReggeliReggeli

Aktuális, Evő-ivó Budapest, Napi idézetek 1

„ És a szomszéd asztalnál üldögélő vendég eközben már meg is kapta azokat a holmikat, amelyeket fűszeres, szomjas, szinte magának is gyönyörködtető hangon (mintha régen nem hallotta volna hangját ily zamatosnak!) rendelt volt az álmodozó, öreg pincérnél. – Tessék parancsolni – mondta az öreg pincér ugyancsak azon a fontoskodó nyelven, amelyen pincérek, borbélyok, fiákerosok és hotelportások beszélnek, hogy kellő tekintélyt szerezzenek a maguk kevés szavú mesterségének. – Friss ez a virsli? – kérdezte a vendég, aki ugyancsak nem látszott mai gyereknek, tudni látszott azokat a szertartásokat, amelyekkel fokozhatná amúgy is kedvesen jött délelőtti étvágyát. (A délelőtti étvágyról az életnek semmiféle rendelkezése nem szoktatja le az emberiséget, hiába okoskodnak az iskolákban és hivatalokban.) – Friss ez a virsli? – Magam láttam, amikor a henteslegény a szatyrába hozta! – felelte az öreg pincér hivatalosan, szavahihetőséggel, mintha egy turistakalauz biztatná az utazót az induláshoz. – Mi huszonnégy pár virslit és huszonnégy pár szafaládét rendelünk mindennap a hentesnél. Ha a virsli elfogy, jön a szafaládé. Nálunk vannak olyan vendégek is, akik harminc esztendeje ide járnak gábelfrustukra. …” Krúdy Gyula: Delikátesz. Villásreggeli. Szépirodalmi Könyvkiadó, Budapest 1982. 381-382.o.

...

dec 27 2012

Krúdy GyulaGyula Krúdy

Aktuális, Evő-ivó Budapest, Napi idézetek 0

„A megboldogult, felejthetetlen Krúdy Gyula szívesen, gyakran iszogatott. Amikor – még nem is olyan régen – legfiatalabb gyermeke megszületett, az egyik jóbarátja találkozott vele az utcán. Hajnal volt, s Krúdy kedves óbudai vendéglőjéből tért haza. – Gyermekem született – dicsekedett a maga kurtán odavetett szavaival a költő, majd pillanatnyi gondolkozás után hozzátette: – szép, nagy gyerek. Öt liter és két deci. * Máskor meg hosszú-hosszú hallgatás után megszólalva ezt kérdezte asztaltársaitól: –  Milyen lehet négy deci? A vendéglőkben ugyanis – régi szokás szerint – a vendégek vagy két deci bort szoktak kérni, vagy fél litert, esetleg három decit, vagy egy litert, de négy decit talán még soha senki se kért.” Kosztolányi Dezső: Körkép, Pesti Hírlap, 1934. december 23., vasárnap, 14. old. (Budapesti Negyed,  2008. Tél 62. szám, 341-342.o.)

...

dec 26 2012

Budapest II.Budapest II.

Aktuális, Mit láttunk ma Budapesten?, Napi idézetek 0

„Bizonyos, hogy az írók továbbra is a régi, boldog büszkeséggel írják le műveikben a nagy B betűt Budapest nevében: a tegnapi kalandorságok, jóízű vagy szomorkás históriák, elkocogott emberek, eltűnt házak, nyomaveszett utcák, csak emlékké válott polgármesterek és nyugalomba vonult harangozók továbbra is számíthatnak az olvasók érdeklődésére /akik majd egykor megint csak megszaporodnak, mert könyvek nélkül mégse lehetnek meg örökké az emberek./” Krúdy Gyula: Gordonkázás. (1920-1933) Igazi életüket álmukban élik az emberek …  A pesti író. Szépirodalmi Könyvkiadó, Magyar Helikon 1978. 322.o.

...

dec 25 2012

HangokHangok

Aktuális, Mit láttunk ma Budapesten?, Napi idézetek 0

„Budapest lármás város, a kelet kapujában van. Idegenek, akik először járnak itt, érzik is lüktető véralkatát, mindig megemlítik mozgékonyságát, hangosságát. Még éjszaka is mindig zúg és zörög, csenget és csilingel, morog és dörög, zakatol és csörömpöl, s ha egyéb nem, kapukulcs csikordul, vagy óra ver a közelben, a távolban. A napokban azonban különös élményünk volt. Délben, amikor a város legforgalmasabb pontján jártunk, egyszerre néhány percre minden zaj elült. Teljes némaság borult erre a nagy, milliós városra. Nem tartott sokáig, csak mint amikor nagy, zajos társaságban egyszerre csönd lesz. „Angyal röpült át a szobán” – mondják ilyenkor. Talán angyal röpült át Budapest utcáin is, attól támadt ez az ünnepélyes, néma csönd arra a néhány pillanatra.” Kosztolányi Dezső: Élőképek, Pesti Hírlap, 1935. április 25., csütörtök, 8.old. (Budapesti Negyed, 2008. Tél 62. szám, 363.o.)

...

dec 24 2012

Karácsonyi életképKarácsonyi életkép

Aktuális, Mit láttunk ma Budapesten?, Napi idézetek 0

„Karácsony délelőttjén a Belvárosban ragyogó gépkocsik sora várakozott a boltok előtt, csomagokkal megrakott férfiak-nők siettek hazafelé, ajándékot adók s ajándékot várók nézegették a pompás kirakatokat, tolongott a tömeg az utcán. Egyszerre a fényes úri vásárlók között feltűnt két falusi atyafi. Csomag nem volt a kezükben, azt, amit vásároltak, mindjárt fel is húzták magukra a boltban. Egy-egy villámzáras kék, kötött ujjast vett magának mindegyik. Abban feszítettek. Minden három-négy lépésnél meg-megálltak, mutogatták egymásnak az új szerzeményt. Nyitogatták-csukogatták a zárát, tapogatták az anyagát, huzigálták lefelé egymáson és saját magukon a kötött ujjast. Úgy álltak ott, szétvetett lábbal, széttárt karral, sután mosolyogva, mint két nebuló az új vizsgaruhában. Nem győzték bámulni a tréfás ruhadarabot, nem győztek örülni neki. Egészen bizonyos, hogy a sok szép és drága áru között, melyet ezen a délelőttön vásároltak emberek, ez a két olcsó, gyári holmi okozta a legnagyobb örömet, keltette a legnagyobb izgalmat. Hát még majd otthon, a faluban. Egy esztendeig bizonyára erről fognak beszélni. Csudájára jár majd a fél falu. * Mit láttunk karácsony hetében a pesti utcán? Láttunk egy villamosban ablakra akasztott kék fátyolruhát libegni. Úgy táncolt, lebegett a kék fátyolruha a ködös kocsiban, hogy szinte az egész utazóközönséget kábulatba ringatta. Olyan volt ez, mint régen a színpadokon, amikor csak felírással vagy valami csekély kellékkel jelezték a színt, s a néző képzeletére bízták a többit. Egyetlen kék fátyolruha az egész esti színpadot odavarázsolta. Láttunk egy embert sárba pottyanni egy létra tetejéről, amikor a karácsonyi kirakatot díszítette. Hogy kacagott az egész utca népe. A sáros ember a földön jobban tetszett nekik, mint az egész ragyogó karácsonyi kirakat. Láttunk egy bőrszoknyás, fejkendős parasztasszonyt karonfogvást sétálni egy dinnyekalapos úriemberrel. Testvérek lehettek. Mindenki utánuk fordult. Ők azonban a legtermészetesebb közvetlenséggel beszélgettek egymással, s nevetgéltek.” Kosztolányi Dezső: Pesti utca, Pesti Hírlap, 1935. december 31., kedd, 6.old. (Budapesti Negyed, 2008. Tél 62. szám, 394-395.o.)

...

dec 23 2012

JátékJáték

Aktuális, Mit láttunk ma Budapesten?, Napi idézetek 0

„Budapestre megérkezett a yo-yo. (Már van derék magyar neve is: sodrókának hívják.) Egyszerre – egy napon – lepte meg az embereket. Olyan hirtelen, olyan hevesen támadt, hogy az okosabbak jobbnak vették nem is védekezni ellene. Ezek ismerték a járvány természetrajzát. Azok, akik elsők között kapják meg, könnyebben túlesnek rajta, a később fertőződöttek nehezen menekülnek belőle. Asszonyok, lányok, öregek, felnőtt férfiak sodrókát pöndörítenek az utcán, jól öltözött hölgyek a gépszekérben, a villamosban, amíg a kalauz jegyüket lyukasztgatja, egyik kezükkel titokban a sodrókát próbálgatják visszasiklatni kezükhöz, felnőtt emberek a sétatéren kikapják a gyerekek kezéből, s tanulgatják. Hiába sírnak a gyerekek, nem adják nekik vissza. Egyik gimnáziumban, csupán a nyolcadik osztályban húszat koboztak el egy délelőtt a tanárok. Tízpercben aztán ők maguk sodrókáztak a tanári szobában. Alig akarták abbahagyni.” Kosztolányi Dezső: Pesti utca, Pesti Hírlap, 1932. október 7., péntek, 4. old. (Budapesti Negyed, 2008. Tél 62. szám 177.o.)

...

dec 22 2012

Felfele vagy lefeleFelfele vagy lefele

Aktuális, Mit láttunk ma Budapesten?, Napi idézetek 0

„Valaki ezt mondja: – Minden kifejezés jellemző egy népre. Lélektani vallomás ez. Mi magyarok azt mondjuk: a hó magas. Ezzel szemben az angolok ezt mondják: a hó mély (deep). Vagyis a magyar alulról fölfelé tekint a hóra, az angol viszont fölülről lefelé. Mi ennek a magyarázata? Talán az, hogy az angol mindig felül volt, neki még a hó is biztos talapzat, viszont mi, szegény magyarok, lenn vagyunk, benne vagyunk a hóban …” Kosztolányi Dezső: A tél virágai – Idillek, Pesti Hírlap, 1931. január 11., vasárnap 9.old (Budapesti Negyed, 2008. Tél 62. szám, 88.o.)

...

← Older posts

Legújabb bejegyzéseink

  • Cikkek és írások – Gasztronómia 5.

    Körner András a zsidó ételekről “A főzés...


  • Cikkek és írások – Budapesti éjszakák 4.

    Könyvkritika Kalmár Tibor Sztárok az éjszakában...


  • Cikkek Erzsébetvárosról és a zsidónegyedről 3.

    “Online elérhető, zsidó történelemkönyvet...


  • Cikkek Erzsébetvárosról és a zsidónegyedről 2.

    “Budapest VII. kerületében, az Erzsébet körút...


  • Cikkek Erzsébetvárosról és a zsidónegyedről 1.

    “A magyar mozi és a filmipar itt jött létre...


Címkék

"pesti belváros ikonikus helyei"1956A fény ünnepeA HétA romák társadalmi kirekesztődésének arcaiA sátoros ünnepakció-színházantiszemitizmusáprilis 16. - Holokauszt EmléknapAuschwitz albumBabits MihálybárányBaráti Kör a Holokauszt Emlékőrzéséért EgyesületBarcza RékaBárkay TamásBelső-ErzsébetvárosBereczky AlbertBernáth GáborBibó IstvánBischitz DávidnéBudapestBudapesti NegyedChachipe YouthCs. Szabó LászlóCsákvári GézaCsendes megemlékezésCsepeli GyörgyDelikáteszdokumentumokDupcsik Csabaéjszakai életelfojtásElie Wieselelőadáselőítéletelőítéletek elleni küzdelememancipációEmma asszonyErna LauenburgerErzsébetvárosEsti KornélfátyolképekfiatalokfotókfotókiállításFüggetlen SzínházFülep LajosgasztronómiaGordonkázáshagyományos receptekHalász GáborHánukáhánukijáHaver AlapítványHeltai JenőHevesi AndrásHogyan éltek?holokausztHolokauszt EmlékévHorn EdeHosszú GyulahúsvétIdegenvezető képzésigazságIgnotusÍgy írtok tiIllés EndreIllyés Gyulainteraktív táblainteraktív történelem órairodalomJana MüllerjátékJókai MórJom kipurJózsef AttilakalácsKalmár TiborkántorjelöltekKarácsonyKarinthy FrigyeskávéházKazimír HázkéményseprőKéthly Annakiadvány a zsidónegyedrőlkiállításKirály utcaKiss JózsefKodola seron kon perdal zhuvindeKonrád MiklóskönyvKörner AndrásKóstoló a múltbólKosztolányiKosztolányi Dezsőközépiskolákközépiskolás diákok részéreKözmunka-"Arbeit macht frei"Krúdy GyulalokálokMadary OrsolyaMajsai TamásMárai SándormártásmegnyitómenyasszonyMért vijjog a saskeselyű?Michael StewartMiklós GáborMikulásMolnár FerencmoziMTA TK Szociológiai IntézetmúltNagy LajosNagykörútnemzetközi kutatásNew York kávéházNyugatoktatási funkcióolajmécsesOpen Society FoundationsOrczy - házÖrkény IstvánOtthon KörPárbeszéd a ToleranciáértPekáry - házPestPest-Budai sétákPesti utcaPészachPetőfi SándorPilinszky JánospincérPünkösdpünkösdi búcsúRadnóti MiklósRaoul WallenbergRaoul Wallenberg EgyesületreggelrésztvevőkRoma HolokausztRoma SajtóközpontRomaversitas AlapítványRos hásánáSárközy MátyásSávuotSchöpflin AladárSchweitzer JózsefsétaSetét JenősonkaSvábhegySzalai JúliaSzáraz GyörgySzendrey JúliaSzép ErnőSzerb AntalSzociális Innováció AlapítványSztárok az éjszakábansztereotípiák elleni küzdelemSzukkottársadalmi emlékezetTatár GyörgytraumaTúlélők emlékeznekújságUnku története-Hogyan lett egy gyerekregény hősből auschwitzi áldozatvalóságVas IstvánVasárnapi Újságvendéglőversveszekedésvillamosvillamos megállóvitaZachor AlapítványZombory Mátézsidó konyhazsidó ünnepekzsidónegyedzsidónegyed térkép



Copyright © 2012 KazimirPont Kft. All rights reserved.
Webdesign és honlap készítés: Fish Design Studio