Kazimir infópont
Tel: +36 1 798 5748
H-P: 10:00 - 18:00
M-F: 10 am - 6 pm
Facebook


  • Főoldal
  • Rólunk
  • Holokauszt emlékév
  • Aktuális
  • Kazimír szemével
  • Térkép
  • Kazimír sétái
  • Kapcsolat

Search
RSS
Home › Holokauszt Emléknap - április 16. › Archive

Monthly Archives: április 2014

ápr 16 2014

Holokauszt Emléknap – április 16.

Aktuális, Holokauszt Emlékév 2014. 0

  Pilinszky János Apokrif 1 Mert elhagyatnak akkor mindenek. Külön kerül az egeké, s örökre a világvégi esett földeké, s megint külön a kutyaólak csöndje. A levegőben menekvő madárhad. És látni fogjuk a kelő napot, mint tébolyult pupilla néma és mint figyelő vadállat, oly nyugodt. De virrasztván a számkivettetésben, mert nem alhatom akkor éjszaka, hányódom én, mint ezer levelével, és szólok én, mint éjidőn a fa: Ismeritek az évek vonulását, az évekét a gyűrött földeken? És értitek a mulandóság ráncát, ismeritek törődött kézfejem? És tudjátok nevét az árvaságnak? És tudjátok, miféle fájdalom tapossa itt az örökös sötétet hasadt patákon, hártyás lábakon? Az éjszakát, a hideget, a gödröt, a rézsut forduló fegyencfejet, ismeritek a dermedt vályukat, a mélyvilági kínt ismeritek? Feljött a nap. Vesszőnyi fák sötéten a haragos ég infravörösében. Így indulok Szemközt a pusztulással egy ember lépked hangtalan. Nincs semmije, árnyéka van. Meg botja van. Meg rabruhája van. 2 Ezért tanultam járni! Ezekért a kései, keserü léptekért. S majd este lesz, és rámkövül sarával az éjszaka, s én húnyt pillák alatt őrzöm tovább e vonulást, e lázas fácskákat s ágacskáikat, Levelenként a forró, kicsi erdőt. Valamikor a paradicsom állt itt. Félálomban újuló fájdalom: hallani óriási fáit! Haza akartam, hazajutni végül, ahogy megjött ő is a Bibliában. Irtóztató árnyam az udvaron. Törődött csönd, öreg szülők a házban. S már jönnek is, már hívnak is, szegények már sírnak is, ölelnek botladozva. Visszafogad az ősi rend. Kikönyöklök a szeles csillagokra – Csak most az egyszer szólhatnék veled, kit úgy szerettem. Év az évre, de nem lankadtam mondani, mit kisgyerek sír deszkarésbe, a már-már elfuló reményt, hogy megjövök és megtalállak. Torkomban lüktet közeled. Riadt vagyok, mint egy vadállat. Szavaidat, az emberi beszédet én nem beszélem. Élnek madarak, kik szívszakadva menekülnek mostan az ég alatt, a tüzes ég alatt. Izzó mezőbe tűzdelt árva lécek, és mozdulatlan égő ketrecek. Nem értem én az emberi beszédet, és nem beszélem a te nyelvedet. Hazátlanabb az én szavam a szónál! Nincs is szavam. Iszonyu terhe omlik alá a levegőn, hangokat ad egy torony teste. Sehol se vagy. Mily üres a világ. Egy kerti szék, egy kinnfeledt nyugágy. Éles kövek közt árnyékom csörömpöl. Fáradt vagyok. Kimeredek a földből. 3 Látja Isten, hogy állok a napon. Látja árnyam kövön és keritésen. Lélekzet nélkül látja állani árnyékomat a levegőtlen présben. Akkorra én már mint a kő vagyok; halott redő, ezer rovátka rajza, egy jó tenyérnyi törmelék akkorra már a teremtmények arca. És könny helyett az arcokon a ráncok, csorog alá, csorog az üres árok. forrás: http://mek.oszk.hu/01000/01016/01016.htm#h3_45 Pilinszky János gondolatai – Henryk Mikolaj Górecki zeneműve

...

ápr 15 2014

Felhívás – zsidónegyed séta, interaktív történelem óra

Aktuális, Holokauszt Emlékév 2014. 0

Felhívás – zsidónegyed séta, interaktív történelem óra

FELHÍVÁS Interaktív történelem óra – zsidónegyed séta A Kazimír Házban, a zsidónegyed szívében lévő műemléképületben a 2014 – es Holokauszt Emlékév során partner szervezetekkel közös szervezésben megrendezésre kerülő kulturális programsorozat indul. A programsorozat témája a Holokauszt, valamint a társadalmi értékek – mint tolerancia, szolidaritás, demokrácia – tudatosításának, elmélyítésének szerepe és fontossága a fiatalok, a felnövekvő generáció mindennapi életében. A projektről: A Holokauszt Emlékév – 2014. megemlékezés sorozat keretében a Kazimír Ház sétával egybekötött interaktív történelem órára hívja a budapesti középiskolák 3. és 4. osztályos tanulóit. A 2014 – es tanév során két tavaszi hónapban (április és május) valamint két őszi hónapban (szeptember, október, november) középiskolás tanulók vehetnek részt a zsidónegyedben tartott sétákon. Az interaktív történelem óra – séta témák: A 19-20. századi zsidóság mindennapjai, emancipáció és asszimiláció – a zsidóság három részre szakadása – neológ, status quo és ortodox zsinagógák, a történelmi zsidónegyed – az Orczy-ház, a zsidónegyed nevezetességei: a zsidó gasztronómia színterei, iskolák, árvaházak, segítő egyletek, mikve, 1944 – a gettó története (numerus clausus, deportálások, gettó), embermentők tevékenysége – Yad Vasem kitüntetettek. A Kazimír Ház sétáin a regisztrált iskolák tanulói és pedagógusai térítés-mentesen vehetnek részt. A jelentkezés módja: az Info Pont munkatársai a jelentkező iskoláknak e-mailben küldik el a regisztrációs ívet, melyet kitöltve az infopont@kazimir.hu e-mail címre kell visszaküldeni. A regisztráció feldolgozása után a Kazimír Ház projektjének munkatársai, a sétákat tartó idegenvezetők személyesen keresik meg az érintett iskolák vezetését, illetve az érintett osztályfőnököket és történelem tanárokat a sétanapok időpont egyeztetésének céljából. További információk és jelentkezés az alábbi elérhetőségeken: e-mail: infopont@kazimir.hu; telefon: 06-1-798-5748 A projekt a Magyar Holokauszt Emlékév keretében valósul meg.

...

ápr 14 2014

“Ember az embertelenségben” – Wallenberg című kiállítás

Aktuális, Holokauszt Emlékév 2014. 0

“Ember az embertelenségben” – Wallenberg című kiállítás

“Ember az embertelenségben” – Wallenberg című kiállítás, a Kazimír Ház Holokauszt Emlékévének első eseménye, amelyet a Kazimír Ház és a Raoul Wallenberg Egyesület közösen szervez. A holokauszt 70. évfordulója alkalmából rendezett kiállítás 21 tablón mutatja be Raoul Wallenberg életét, és magyarországi embermentő tevékenységét. A fotók és dokumentumok a Kazimír Ház első emeletén tekinthetők meg. A kiállítási anyag kétnyelvű – magyar, angol. A kiállítás megtekinthető április 14-től április 24-ig, minden nap 10.00-18.00 óra között. A kiállításra minden érdeklődőt szeretettel várunk, és kiemelten szeretnénk középiskolás diákok és pedagógusok figyelmébe ajánlani. Előre egyeztetett időpont esetén tárlatvezetést is tudunk vállalni, melyet a Raoul Wallenberg Egyesület biztosít. A tárlatvezetésre való jelentkezés az infopont@kazimir.hu e-mail címen keresztül történik. A kiállítás a Magyar Holokauszt Emlékév programjaként valósul meg. *** Raoul Wallenberg Association and Kazimír Ház presents “Man Amidst Inhumanity” – Raoul Wallenberg, a photo exhibition about his rescue activity during the final stages of WWII in Budapest. The exhibition text is in Hungarian and English. The exhibition will be on display at Kazimír House from 14 to 24 April, 2014. Free and open to the public daily between 10 am and 6 pm, on the first floor of Kazimír Bistro.

...

ápr 13 2014

Raoul Wallenberg kiállítás megnyitó

Aktuális, Holokauszt Emlékév 2014. 0

Raoul Wallenberg kiállítás megnyitó

Az “Ember az embertelenségben” – Wallenberg című kiállítás, a Holokauszt 70. évfordulóján, amelyet a Kazimír Ház és a Raoul Wallenberg Egyesület közösen szervez. A kiállítás 21 tablón mutatja be Raoul Wallenberg életét, és magyarországi embermentő tevékenységét. A fotók és dokumentumok a Kazimír Ház első emeletén tekinthetők meg. A kiállítást megnyitja: Czinder Antal képzőművész, ügyvivő (Raoul Wallenberg Egyesület) és Térey János költő, író, drámaíró, műfordító. A kiállítás megtekinthető április 14-től április 24-ig, minden nap 10.00-18.00 óra között. *** Kazimír Ház and Raoul Wallenberg Assotiation present “Man Amidts Inhumanity” – Wallenberg photo exhibition. Opening Sunday 13 April at 5.30 pm Exibition opening by Antal Czinder, artist, magaing director of Raoul Wallenberg Assotiation and János Térey poet, writer, playwright. The exhibition opens between 15-24 April, daily from 10 am to 6 pm. A kiállítás a Magyar Holokauszt Emlékév programjaként valósul meg.

...

ápr 10 2014

Szembenézés?

Aktuális, Holokauszt Emlékév 2014. 1

„Szinte a rendszerváltozás pillanatában óriási erővel nyílt fel az a zsilip, amelyről még napjainkban is sok szó esik, hogy a II. világháborút követő Magyarországon az antiszemitizmus kérdésében a hallgatás és elhallgatás hosszú esztendői következtek. Szüleink, ismerőseink elbeszélései alapján tudjuk, hogy a közéleti párbeszédben ez valóban ily módon jelent meg. De ha az erről szóló irodalmi gyűjteményekbe betekintünk – pl. Befogadók című tanulmánygyűjtemény, Írások az antiszemitizmus ellen 1882-1993[1] – látjuk, hogy a Bibó István Zsidókérdés Magyarországon című tanulmányon kívül számos fontos írás tárgyalta a problémát. 1976-ban pl. Száraz György Egy előítélet nyomában című nagyon fontos könyve jelent meg, és írt Bereczky Albert: A mi keskeny útunk (1961), Majsai Tamás: Áldott legyen Mardokeus (1984), és Márai Sándor is persze már az emigrációban minderről. Szegényes ez a felsorolás. … A rendszerváltás pezsgő politikai és közéleti éveinek szinte már az első évében a mi korosztályunk is tapasztalhatta, hogy milyen erővel indult meg a zsidózás a médiában, az osztályteremben, de az utcán is. Az Antiszemita közbeszéd Magyarországon[2] című kiadvány 2000-től csokorba szedi ezeket. Mindeközben egy másik jelenségnek is tanúi lehetünk. Amikor Magyarország az Európai Unió felé kezdett igyekezni – bár az antiszemita közbeszéd jelen maradt – mintha hangszerelés váltásba kezdett volna az előítéletes gondolkodás. Lengyel László egy Goldmark termi estén hívta fel a hallgatóság figyelmét arra, hogy az Európa felé igyekvésben az egyáltalán nem szalonképes zsidózást a cigányellenes megnyilvánulások kezdik felváltani. Sajnos a párbeszéd útja igen göröngyös. Csepeli György a Kisebbségek képe a többségi tömegkommunikációban című írásában már 1993-ban felhívja a figyelmet arra, hogy ez a kérdés nem hogy vesztett jelentőségéből és fontosságából, hanem a társadalom mindannyiunk által érzett és megélt állapotából nőtt. A tanulmányt indító kérdés így hangzik: „miféle okok vezetnek oda, hogy a többség tagja szilárdan hisz egy-egy kisebbségre vonatkozó ítéletben, melyek egy része színtiszta előítélet, a többi csak homályos sejtés, derengő érzelem?”[3] Arról a nehéz problémáról beszél a szerző, hogy az, aki nem a mi csoportunk tagja, azt más módon észleljük, és a más, az provokációt kelt, vagy demonstrációt, tehát egyben félelmet, még akkor is, ha azt a többségi csoport észleli a kisebb csoportban. És a többségi csoport e rossz érzését úgy tudja maga számára elviselhetővé tenni, ha kompenzál. A legegyszerűbb kompenzáció az, ha agresszióval válaszolunk félelmünk legyőzésére. Milyen szörnyű és félelmetes találkozás még ebben a dolgozatban is, hogy Székely Béla, amit 1936-ban[4] leír, és amire kellő figyelem nem fordítódott, azt a kérdést majd 60 év után gondolatilag újra felteszi egy másik szerző? Úgy néz ki, hogy bármily nehéz és keserves folyamat indult meg újra a rendszerváltással, a szembenézés társadalmi folyamatát nem lehet megspórolni. Csak reménykedni lehet abban, hogy ez a folyamat egyre kevesebb évet igényel és egyre kevesebb sebet ejt a kisebbségben élőkben.” (Kósa Judit, A „Párbeszéd a Toleranciáért” Projekt története. Szakdolgozati részlet. ORZSE. Bp. 2003. május) [1] Befogadók/Írások az antiszemitizmus ellen 1882-1993. Aura Kiadó, 1993. [2] Antiszemita közbeszéd Magyarországon 2000-ben, Antiszemita közbeszéd Magyarországon 2001-ben. B’nai B’rith Első Budapesti Közösség, Bp. 2001, 2002. [3] Csepeli György. 1993. Kisebbségek képe a többségi tömegkommunikációban. In Csurdi, S. (szerk.) Kisebbségkép a tömegtájékoztatásban: a Kisebbségkép a tömegkommunikációban címmel 1991. december 13-14-én megrendezett konferencia anyagai. Budapest: Regio. 18.o. [4] Székely Béla: Az antiszemitizmus pszichoanalízise. Emberismeret Kiadás, Bp. 1936.  

...

ápr 09 2014

Egy országnak, egész világnak szégyene…

Aktuális, Holokauszt Emlékév 2014. 0

Vas István: Rapszódia a hűségről 1 Radnóti naplóját olvasva “Milyen kevés élet, mennyi irodalom! És hogy átcsap az élet a meddő szavakon! Három napja nézem, hallgatom, amint Felcsapnak tajtékozva régi napjaink, Átszűrt, átszellemült fény villódzik, minthacsak Áttündökölne rajtuk egy hajdani alkonyat, És mintha a régi erkélyen ülnék újra vele, Előttünk a Duna a hídakkal, és napjaink szégyene Szívünkből, szavainkból felcsapna hirtelen – Egy országnak, egész világnak szégyene kiben Élt akkor úgy, mint bennünk? …”  

...

Legújabb bejegyzéseink

  • Cikkek és írások – Gasztronómia 5.

    Körner András a zsidó ételekről “A főzés...


  • Cikkek és írások – Budapesti éjszakák 4.

    Könyvkritika Kalmár Tibor Sztárok az éjszakában...


  • Cikkek Erzsébetvárosról és a zsidónegyedről 3.

    “Online elérhető, zsidó történelemkönyvet...


  • Cikkek Erzsébetvárosról és a zsidónegyedről 2.

    “Budapest VII. kerületében, az Erzsébet körút...


  • Cikkek Erzsébetvárosról és a zsidónegyedről 1.

    “A magyar mozi és a filmipar itt jött létre...


Címkék

"pesti belváros ikonikus helyei"1956A fény ünnepeA HétA romák társadalmi kirekesztődésének arcaiA sátoros ünnepakció-színházantiszemitizmusáprilis 16. - Holokauszt EmléknapAuschwitz albumBabits MihálybárányBaráti Kör a Holokauszt Emlékőrzéséért EgyesületBarcza RékaBárkay TamásBelső-ErzsébetvárosBereczky AlbertBernáth GáborBibó IstvánBischitz DávidnéBudapestBudapesti NegyedChachipe YouthCs. Szabó LászlóCsákvári GézaCsendes megemlékezésCsepeli GyörgyDelikáteszdokumentumokDupcsik Csabaéjszakai életelfojtásElie Wieselelőadáselőítéletelőítéletek elleni küzdelememancipációEmma asszonyErna LauenburgerErzsébetvárosEsti KornélfátyolképekfiatalokfotókfotókiállításFüggetlen SzínházFülep LajosgasztronómiaGordonkázáshagyományos receptekHalász GáborHánukáhánukijáHaver AlapítványHeltai JenőHevesi AndrásHogyan éltek?holokausztHolokauszt EmlékévHorn EdeHosszú GyulahúsvétIdegenvezető képzésigazságIgnotusÍgy írtok tiIllés EndreIllyés Gyulainteraktív táblainteraktív történelem órairodalomJana MüllerjátékJókai MórJom kipurJózsef AttilakalácsKalmár TiborkántorjelöltekKarácsonyKarinthy FrigyeskávéházKazimír HázkéményseprőKéthly Annakiadvány a zsidónegyedrőlkiállításKirály utcaKiss JózsefKodola seron kon perdal zhuvindeKonrád MiklóskönyvKörner AndrásKóstoló a múltbólKosztolányiKosztolányi Dezsőközépiskolákközépiskolás diákok részéreKözmunka-"Arbeit macht frei"Krúdy GyulalokálokMadary OrsolyaMajsai TamásMárai SándormártásmegnyitómenyasszonyMért vijjog a saskeselyű?Michael StewartMiklós GáborMikulásMolnár FerencmoziMTA TK Szociológiai IntézetmúltNagy LajosNagykörútnemzetközi kutatásNew York kávéházNyugatoktatási funkcióolajmécsesOpen Society FoundationsOrczy - házÖrkény IstvánOtthon KörPárbeszéd a ToleranciáértPekáry - házPestPest-Budai sétákPesti utcaPészachPetőfi SándorPilinszky JánospincérPünkösdpünkösdi búcsúRadnóti MiklósRaoul WallenbergRaoul Wallenberg EgyesületreggelrésztvevőkRoma HolokausztRoma SajtóközpontRomaversitas AlapítványRos hásánáSárközy MátyásSávuotSchöpflin AladárSchweitzer JózsefsétaSetét JenősonkaSvábhegySzalai JúliaSzáraz GyörgySzendrey JúliaSzép ErnőSzerb AntalSzociális Innováció AlapítványSztárok az éjszakábansztereotípiák elleni küzdelemSzukkottársadalmi emlékezetTatár GyörgytraumaTúlélők emlékeznekújságUnku története-Hogyan lett egy gyerekregény hősből auschwitzi áldozatvalóságVas IstvánVasárnapi Újságvendéglőversveszekedésvillamosvillamos megállóvitaZachor AlapítványZombory Mátézsidó konyhazsidó ünnepekzsidónegyedzsidónegyed térkép



Copyright © 2012 KazimirPont Kft. All rights reserved.
Webdesign és honlap készítés: Fish Design Studio