Monthly Archives: december 2014
A Kazimír Pont a zsidónegyedről egy olyan látványtérképet hozott létre, melyet érintőképernyős technika kihelyezésével tesz elérhetővé a tanulók, a pedagógusok és az érdeklődők részére.
Interaktív történelem óra – zsidónegyed séta A Kazimír Házban, a zsidónegyed szívében lévő műemléképületben a 2014 – es Holokauszt Emlékév során partner szervezetekkel közös szervezésben megrendezésre kerülő kulturális programsorozat indult. A programsorozat témája a Holokauszt, valamint a társadalmi értékek – mint tolerancia, szolidaritás, demokrácia – tudatosításának, elmélyítésének szerepe és fontossága a fiatalok, a felnövekvő generáció mindennapi életében. A projektről: A Holokauszt Emlékév – 2014. megemlékezés sorozat keretében a Kazimír Ház sétával egybekötött interaktív történelem órára hívta a budapesti középiskolák 3. és 4. osztályos tanulóit. A 2014 – es tanév során két tavaszi hónapban (április és május) valamint két őszi hónapban (szeptember, október, november) középiskolás tanulók vehettek részt a zsidónegyedben tartott sétákon. Az interaktív történelem óra – séta témák: A 19-20. századi zsidóság mindennapjai, emancipáció és asszimiláció – a zsidóság három részre szakadása – neológ, status quo és ortodox zsinagógák, a történelmi zsidónegyed – az Orczy-ház, a zsidónegyed nevezetességei: a zsidó gasztronómia színterei, iskolák, árvaházak, segítő egyletek, mikve, 1944 – a gettó története (numerus clausus, deportálások, gettó), embermentők tevékenysége – Yad Vasem kitüntetettek. Résztvevők: A VI., VII., VIII. kerületi középiskolákból összesen 71 tanuló és 5 pedagógus vett részt a Kazimír Ház zsidónegyedben szervezett sétáin. A projekt a Magyar Holokauszt Emlékév 2014 keretében valósult meg.
A Holokauszt Emlékévhez kapcsolódóan a Független Színház bemutatja: Közmunka-avagy “Arbeit macht frei” -akciószínházi bemutató a Kazimír Házban- audiovizuális elemekkel, Független Színházi filmfelvételekkel A bemutató ideje és helyszíne: 2014.december 21. 20.00 óra, Kazimír Ház, 1075 Budapest, Kazinczy u. 34. I.emelet 2. előadás: 2014.december 28. 20.00 óra, Kazimír Ház, 1075 Budapest, Kazinczy u. 34. I.emelet Az előadáson való részvétel regisztrációhoz kötött, max. 40 fő: kazimir.infopont@gmail.com A program a Magyar Holokauszt Emlékév 2014 keretében valósul meg.
2008 novemberében az Open Society Foundations (OSI) és az OSA Archívum meghirdette a Chachipe Youth online fotópályázatot (a Chachipe romani nyelven azt jelenti: igazság, valóság). A Roma Integráció Évtizede Program (2005-2015) keretében, 12 és 25 év közötti fiatalok pályázhattak saját készítésű életképeikkel. A versenyt 3 kategóriában hirdették meg: Az utcám, a városom, ahol élek; Az én színes világom; Mi a baj? A Chachipe program célja: harcolni a vizuális sztereotípiák ellen, érzékletesen és művészien bemutatni a roma embereket és kultúrájukat. A több mint 1400 beérkezett fotóból a nemzetközi zsűri nyolc kategóriában hirdetett nyertest és két fiatalt különdíjban részesített. A kiválasztott képeket egy kiállítás keretében az OSA Archívumban mutatták be Budapesten. A fotók azóta már sok helyszínt megjártak, kezdve a magyar falvaktól az Európai Bizottság brüsszeli irodájáig. A Nyílt Társadalom Intézetnek (OSI) köszönhetően most a Kazimír Házban kerül kiállításra a Chachipe Youth-ból egy válogatás. A Kazimír Ház I. emeletén 2014.december 16-tól december 23-ig a fiatal, magyar alkotók munkái tekinthetők meg. “In November 2008, the Open Society Foundations and OSA Archivum announced an online photography contest entitled Chachipe Youth. (Chachipe means “truth” or “reality” in Romanes.) Held under the Decade of Roma Inclusion 2005–2015, the contest was open to young people between the ages of 12 and 25 who had taken photos about Roma and their lives since the beginning of 2005 in countries participating in the Decade of Roma Inclusion. The contest had 3 categories: My Street, My Neighborhood; My Colorful Life; What is Wrong? The aims of Chachipe were to help combat visual stereotypes associated with Roma and to present Roma people and Roma culture sensitively and artistically. More than 1,400 photos were submitted for judging, and the international jury selected winners in eight categories and awarded special prizes to two younger photographers. Selected photos from the Chachipe Youth contest were originally presented in an exhibition at OSA Archivum in Budapest. Photographs from the contest have since been exhibited in many other locations, ranging from Hungarian villages to European Commission offices in Brussels.” (OSI) A kiállítási program a Magyar Holokauszt Emlékév 2014 keretében valósul meg.
Unku története-Hogyan lett egy gyerekregény hősből auschwitzi áldozat? – filmvetítés és beszélgetés
2014.december 16-án kedden, 18.00 órakor az MTA TK Szociológiai Intézet és a Kazimír Ház közös szervezésében az Unku története című film kerül vetítésre, majd ezt követi egy beszélgetés a roma holokausztról Dupcsik Csabával, Setét Jenővel, Zombory Mátéval. A program a Magyar Holokauszt Emlékév 2014 keretében kerül megrendezésre.
Megjelent a Kazimír Pont kiadványa, Az erzsébetvárosi zsidónegyed és a kerület zsidó emlékei, nevezetességei címmel. A magyar és angol nyelvű kiadványok a VI., VII., és VIII. kerületi középiskolák részére kerülnek megküldésre. Részlet a kiadványból: “Kedves Látogató, Kedves Olvasó! A Kazimir Pont kiadásában megjelenő kiadvány a Magyar Holokauszt Emlékévhez kapcsolódva Erzsébetváros zsidónegyedének épített és kulturális örökségét mutatja be az érdeklődők számára. Megpróbáljuk megrajzolni a XIX-XX. századi zsidóság mindennapjait, bemutatni az emancipációs és asszimilációs folyamatokon keresztül a zsidóság három részre szakadásának hátterét, az irányzatokhoz kapcsolódó, a zsidónegyedben található egykori és mai neológ, status quo és ortodox zsinagógák és imahelyek belső és külső jegyeit. Bemutatjuk az Orczy-háznak, a negyed egykori zsidó iskoláinak, árvaházainak, segítő egyleteinek történetét. Felvillantjuk a negyedhez kötődő irodalmi, kulturális és művészeti élet színtereinek – a kávéházaknak – a hangulatát, illatát, fényeit. Hétköznapi és nem hétköznapi emberek életéről, munkásságáról és a zsidónegyed nevezetes helyeiről szóló irodalmi szemelvényekkel szeretnénk az érdeklődők figyelmét a kerület kulturális sokszínűségére irányítani. Kik éltek, kik alkottak itt? Nem felejthetjük azt sem, hogy ez a negyed az 1944-ben felállított gettó által a XX. század legszörnyűbb és legtragikusabb eseményének, a Holokausztnak egyik helyszíne is volt. Reményeink szerint ezzel a kiadvánnyal hozzá tudunk járulni ahhoz a törekvéshez, mely szerint csak békében, kölcsönös tiszteletben és szolidaritásban érdemes együtt élnünk. Ez csak akkor sikerülhet, ha nyitottak vagyunk történelmünk bármely időszakának valódi megismerésére és feldolgozására, és ha közös emlékezetünkben megőrizzük közös történetünket. Kiadványunkat szeretettel ajánljuk minden érdeklődőnek, különösen a fiatalságnak és a pedagógusoknak.” A kiadvány a Magyar Holokauszt Emlékév 2014 keretében jött létre.
Legújabb bejegyzéseink
- Cikkek és írások – Gasztronómia 5.
Körner András a zsidó ételekről “A főzés...
- Cikkek és írások – Budapesti éjszakák 4.
Könyvkritika Kalmár Tibor Sztárok az éjszakában...
- Cikkek Erzsébetvárosról és a zsidónegyedről 3.
“Online elérhető, zsidó történelemkönyvet...
- Cikkek Erzsébetvárosról és a zsidónegyedről 2.
“Budapest VII. kerületében, az Erzsébet körút...
- Cikkek Erzsébetvárosról és a zsidónegyedről 1.
“A magyar mozi és a filmipar itt jött létre...